A felelős műszaki vezető az építési területen végzett építési-szerelési munkálatokat jogszabályban rögzített felelősséggel irányító személy. A felelős műszaki vezető jogi alapértelemben a vállalkozó kivitelező megbízottja, alkalmazottja, vagy a kivitelező társaság tagja, a megrendelő építtető (beruházó) megbízottja pedig a kivitelező. Mivel a kisebb kivitelező vállalkozások vezetői, vagy a helyszíni építésvezető szakemberek az esetek többségében rendelkeznek felelős műszaki vezetői jogosultsággal, ezért ezt a felelősséget, feladatot egy személyben felvállalják, ellátják. Ilyenkor a kivitelezői és a felelős műszaki vezetői szerepkör formailag egybeesik, de fontos tudnunk, hogy jogilag ez nem így van, szerződéses viszony az építtető szemszögéből a kivitelezővel jön létre, akkor is, ha a vállalkozó kivitelező, és felelős műszaki vezető egy és ugyanaz a személy.
Főszabály szerint minden az építési területen végzett építési-szerelési tevékenység végzése megköveteli a felelős műszaki vezető közreműködését. Ez alól kivételt képeznek azok az általában kisebb volumenű építőipari szakmunkát igénylő munkálatok, melyek építési engedélyhez nem kötöttek, valamint a kivitelező nem vesz igénybe alvállalkozót.
A felelős műszaki vezetői tevékenység folytatását a területileg illetékes építész- vagy mérnökkamara engedélyezi, és az arra jogosult szakembereket nyilvántartja.
Fontos rögzíteni, hogy bár a felelős műszaki vezetőnek jogszabályi, valamint szakmai-etikai szempontból is kötelessége biztosítani az építési beruházás lehető legmagasabb színvonalú megvalósítását, megléte mégsem váltja ki az építési műszaki ellenőr megbízásának szükségességét.