Az építési műszaki ellenőr tevékenységét részleteiben a 191/2009. (IX. 15.) Korm. rendelet szabályozza.
A műszaki ellenőr az építtető megbízásából az építési folyamatot, elsősorban a kivitelezést ellenőrzi, de az elmúlt évek, évtizedek során a tőle elvárt feladatkör egyre komplexebbé vált, többnyire közülük kerülnek ki (megfelelő szakvégzettség megszerzése után) a beruházás-lebonyolítók, a fedezetkezelők műszaki partnerei, valamint a projekttanácsadók is. A jó műszaki ellenőr az építtető (beruházó) műszaki „jobbkeze” a teljes beruházási folyamat során, mely magában foglalja az előkészítési szakaszt, a kivitelezést, valamint a jótállási időszakot is.
Általánosságban azonban elmondható, hogy speciális szaktudást igénylő, szakosodott világunkban ma már minden építési tevékenység lebonyolítása során indokolt építési műszaki ellenőr megbízása. A műszaki ellenőr megbízási díjára fordított összeg, az építési minőség, a kivitelezésre fordított idő, és a beruházási költségek tekintetében többszörösen megtérül.
Az építési műszaki ellenőri tevékenység végzése szakirányú végzettséghez, valamint folyamatos továbbképzéshez kötött, az arra jogosult szakmagyakorlókat a területileg illetékes építész- vagy mérnökkamara tartja nyilván.
A műszaki ellenőr a kor követelményeinek megfelelően a jogszabályokban előírt kötelező tevékenységen túl hatékonyan képes segíteni az építtetőt a beruházás tág értelemben vett teljes folyamatában, döntések előkészítésében, például kivitelezők kiválasztása, ütemtervek készítése, jótállási időszak felügyelete stb.